Vítejte na oficiálních stránkách TJ Vlčnov

Jan Křapa

26. července 2008 v 14:50 | arjen |  Síň slávy

Jan Křapa- "Baryš"

25.8.1937
přeborníkem TSO Sokol ČSSR v roce 1955,
osobnost Dukly Šumperk
V létech 1963-1966 byl jedním ze základních pilířů zálohy zatím nejúspěšnějšího období vlčnovské kopané.
Člověk, pro kterého je životem fotbal. Poznal, jak to chutná být na výsluní a obdivovaný a taky tu druhou horší stránku, zvláště v době, kdy jako hráč nemůže ovlivnit výsledek a musí čelit různým podpásovkám odevšak. Během života zastával snad všechny posty v oddíle: hráč, trenér mládeže a dospělých, hospodář, člen výboru. Jeho tři synové se ke vztahu k fotbalu potatili. Nejstarší Ladislav patřil ve své době k nejtvrdším krajním obráncům krajské soutěže, prostřední Jan- hráč Uh. Brodu, prvoligového Zlína, to dotáhl nejdále, a nejmladší Miroslav (Motýl) i po těžkém úraze zůstal u fotbalu, je jedním ze zakladatelů Žlutého baletu.
Jan Křapa se svými syny.Dukla Šumperk.
...Jan Křapa...................... Jan Křapa a jeho synové................. Jan Křapa stojící druhý zprava...
Jan Křapa už zamlada vynikal, jako osmnáctiletý byl přeborníkem TSO Sokol ČSSR v roce 1955 a tak nebylo náhodou, že v roce 1957 narukoval do Dukly Šumperk. Během dvouleté služby se tak výrazně zapsal do dějin armádního klubu, že i po letech na něho musí vzpomínat jako na legendu. Podařilo se mu totiž vstřelit 59 branek, což je druhé místo za Robert Braunem.
K příležitosti výročí klubu Dukly Šumperk vyšla brožurka, v které se mimo jiné uvádí:
Postupem do kraje řízených soutěží nastala nutnost cílevědoměji a předem zabezpečovat nástup nových hráčů a nespoléhat živelně jenom na ty, kteří do útvaru náhodně nastoupí. Pro první rok byl stanoven úkol udržet se v I.B třídě. Pro další ročník už se zajišťoval výběr hráčů na okresních vojenských zprávách. Kuriózní situace se udála na OVS v Uherském Brodě. Hráč Tonda Bureš z Kunovic nám u útvaru řekl, že z Vlčnova rukuje šikovný fotbalista Jan Křapa. Náčelník OVS v Brodě zavolal příslušného šéfa doplňovacího oddělení a nařídil požadavek Šumperka splnit. Ten řekl, že slíbil Vlčnovským Křapovo zařazení do Uherského Brodu, odkud by mohl hostovat za domácí oddíl. A ať na tom netrváme, že nás pozvou na Jízdu králů, na hody a dají třeba i vykrmenou husu. Když byly tyto návrhy odmítnuty, řekl:" Když vám musím dát Křapu z Vlčnova, tak vám dám i Kadlčka z Dolního Němčí., protože to jsou hrozní rivalové a já si nedovolím jednoho z nich protěžovat." tak přišli do Dukly Šumperk dva velmi kvalitní fotbalisté, kteří patří k legendám. Vytvořili základ mužstva, který po dvou letech působení v I.B třídě postoupil do I.A třídy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama